Milionskih 16 godina tradicije ulaganja Teniskog saveza Srbije u mlade

Teniski savez Srbije punih 16 godina sa Ministarstvom sporta Republike Srbije ulaže u razvoj mladih tenisera. Od 2008. godine do danas je 3.827.745 dolara distribirano na osnovu 405 ugovora najboljim juniorkama i juniorima teniske Srbije, rangiranim po principu A tim, B tim, C tim i A fjučers.
Od 2008. godine ulagano je u sve današnje Dejvis kup reprezentativce i Bili Džin King kup reprezentativke. Kroz ovakav način finasisranja prošli su od samog početka Bojana Jovanovski Petrović, Aleksandra Krunić, Tamara Čurović, Natalija Kostić, Doroteja Erić, Filip Krajinović, Peđa krstin, Miljan Zekić i Dušan Lajović.
Godinu kasnije priključili su im se Jovana Jakšić, Nikola Milojević i Laslo Đere, a od 2011. korpus stipendista je bio pojačan Ivanom Jorović, Ninom Stojanović i Dejanom Radanović.
Do 2014. godine finansiran je Filip Krajinović, kada su se priključili Olga Danilović i Miomir Kecmanović, a dve godine kasnije u sistem je ušao i Hamad Međedović.
Pritet C timu dat je 2018. godine, a godinu kasnije poslednji put je finansiran Miomir Kecmanović, a timu su priključene Lola Radivojević i Mia Ristić.
Sredstva u 2020. nisu korišćena zbog kovid restrikcija, već su prebačena u 2021, kada je rekordnih 357.000 dolara izdvojeno za finansiranje juniora Teniskog saveza Srbije, što je ovenčanoni uspesima narednih godina.

Sjajni rezultati mlađih reprezentativnih selekcija Srbije širom sveta

Iz baze finansiranih juniora i juniorki dolaze svi trenutni reprezentativci Srbije, a u mlađim kategorijama upisali su i zapažene rezultate, kao pojedinačno, tako i ekipno.

Devojčice do 14 godina su 2011. godien bile ekipno svetske prvakinje i 2. u Evropi, a u timu su bile Ivana Jorović i Nikolina Jović iz A tima.

Dečaci do 18 godina su 2012. godine osvojili ekipno srebro u Evropi, a u reprezentaciji su bili Miki Janković i Peđa Krstin iz A tima.

Na nove medalje se čekalo do 2019, kada su dečaci do 16 godina bili drugi na kontinentu i treći na planeti ekipno, a reprezentaciju je činio trio A tima Hamad Međedović, Stefan Popović i Petar Teodorović.

Dve godine kasnije dečaci do 18 godina ekipno su zauzeli drugo mesto na Starom kontinentu, a Međedoviću i Teodoroviću u timu se priključio Marko Topo.

Već, 2022. godine devojke do 16 godina osvojile su ekipno evropsko srebro, a iz A tima u reprezentaciji su bile Mia Ristić i Teodora Kostović, a iz B tima Lana Virc.

Luna i Dusica finale EP u Mostu 2023

Prošle, 2023. godine obradovale su nas devojčice do 14 godina, koje su osvojile ekipnu bronzanu medalju, a u reprezentaciji su bile dve predstavnice A tima Luna Vujović i Dušica Popovski i iz B tima Andrea Lola Popović. Zatim su Luna i Dušica osvojile srebro na ekipnom EP, pa ispisale istoriju igrajući finale pojedinačnog EP do 14 godina, i osvojile su bronzu i na SP.

U pojedinačnoj konkurenciji ostvareni su briljantni rezultati. Šampionske lovorike u Evropi do 16 godina osvojile su Olga Danilović 2016, zatim Mia Ristić 2022, a do 14 godina Nikola Milojević 2009, dok je Hamad Međedović bio drugoplasirani 2017, kao svojeveremno i dubl Čurović-Krunić.

Prvo mesto na rang listama držali su Ivana Jorović juna 2014, Nikola Milojević januara 2013. i Miomir Kecmanović novembra 2016. U top 10 plasmane su beležili Marko Miladinović, 2. januara 2018., Laslo Đere maja 2013. kada je bio 3. i Branko Đurić marta 2023. Za 2023. godinu najbolja do 16 godina u EVropi bila je Lana Virc.

Pete su bile Bojana Jovanovski Petrović aprila 2008. i Olga Danilović januara deste godina kasnije, dok je Filip Krajinović bio šestoplasirani u februaru 2009, a Hamad Međedović 9. januara 2021. Uz njih Srbija je upisala i više plasmana među 20. najboljih mladih teniserki i tenisera u Evropi.